Velikosti menstruačního kalíšku Lunette

Každá žena je jiná a jedním z hlavních kritérií při výběru správné pomůcky jsou velikosti menstruačního kalíšku Lunette, kdy je potřeba zohlednit několik faktorů. Právě o tom budeme hovořit na následující stránce.

Menstruační kalíšek Lunette se vyrábí ve dvou různých velikostech:

Lunette Model 1 se hodí pro ženy do 30 let a pro ty, které nerodily či rodily císařským řezem. Sedne také ženám se slabou nebo středně silnou menstruací, mladým ženám nebo těm, které ještě neměly pohlavní styk. Má průměr 41 mm a délku 47 mm, obsah kalíšku je 25 ml. Zakončuje ho 25 mm dlouhá stopka.

Lunette Model 2 využijí ženy nad 30 let s normální nebo silnou menstruací, nebo ženám, které rodily vaginálně. Má průměr 46 mm a délku 52 mm, obsah kalíšku je 30 ml. Zakončuje jej 20mm stopka.

Co ovlivňuje výběr velikosti menstruačního kalíšku Lunette?

Při výběru správné velikosti menstruačního kalíšku Lunette, se zohledňuje několik kritérií:

  • Věk: S přibývajícím věkem poševní svalstvo ochabuje a je tedy potřeba větší velikost kalíšku. (Pozor, neplatí ovšem vždy. Ženy, které jsou drobné a nebo ty, které posilují svalstvo pánevního dna, můžou i ve vyšším věku i po porodu stále používat menší velikost kalíšku Lunette.)
  • Postava: Stává se, že ženy se silnější postavou mají větší velikost kalíšku a naopak ženy, které jsou drobné, můžou mít i po třech dětech stále malou variantu kalíšku Lunette.
  • Porod: Záleží na tom, kolik porodů má žena za sebou, před jakou dobou rodila a jestli se jednalo o porod klasický či o císařský řez. Při císařském řezu se poševní svaly neroztáhnou, a tedy bude velikostně vyhovovat stejný kalíšek, jako před porodem.
  • Pohyb a sport: Pokud se žena věnuje sportům, při kterých se posiluje svalstvo pánevního dna, měla by raději zvolit menší velikost kalíšku. Jedná se například o jógu nebo jízdu na koni.
  • Tampony: Od velikosti používaných tamponů se dá odsledovat velikost kalíšku. Například ženy, které používají tampony super a super plus, budou mít ve většině případů kalíšek velký.
  • Pohlavní styk: Zajímavé je, že pohlavní styk může mít dva zcela opačné účinky: když se často milujete, pochva se rozšiřuje. Ale pozor, stejně tak může platit, čím častěji se milujete, tím se pochva zužuje. Proč a jak je to možné? Záleží totiž na tom, jak jste při sexu aktivní. Ženy, které při milování stahují svaly, vlastně zároveň posilují. Je to příjemná záležitost jak pro vás, tak i pro vašeho partnera – a navíc zdraví prospěšná! 🙂

Kdy a jak kalíšek Lunette používat?

Menstruační kalíšek stačí vyprázdnit 2x až 4x za den dle síly vaší menstruace. Můžete ho používat i v noci během spánku, jen ho vždy vypláchněte nejdéle po 8 hodinách. Za nějakou dobu pak získáte odhad toho, jak dlouho vám kalíšek mezi výměnami vydrží. Zpočátku vám v tom mohou pomoci rysky na stěnách kalíšku (model 1 – 5 ml a 13,5 ml a model 2 – 7,5 ml a 15 ml).
Menstruační kalíšek můžete používat v kterékoli fázi vašeho menstruačního cyklu – i při tom nejsilnějším a naopak i nejslabším krvácení. Pokud budete mít obavy, že jste kalíšek nezavedla správně, a že by mohl protéct, pojistěte se slipovou vložku.
Po použití toalety nemusíte kalíšek vyjmout, raději ale zkontrolujte, zda skutečně zůstal na svém místě.
Kalíšek můžete používat i při zavedeném nitroděložním tělísku či vaginálním kroužku. Pokud máte jakékoli pochybnosti, nebojte se zeptat vašeho gynekologa.