Výběr velikosti

Menstruační kalíšek Lunette se vyrábí ve dvou různých velikostech:

Lunette Model 1 je vhodný pro ženy do 30 let a pro ty, které nerodily či rodily císařským řezem. Sedne také ženám se slabou nebo středně silnou menstruací, mladým ženám nebo těm, které ještě neměly pohlavní styk. Má průměr 41 mm a délku 47 mm, obsah kalíšku je 25 ml. Je zakončen 25 mm dlouhou stopkou.

Lunette Model 2 je určen ženám nad 30 let se normální nebo silnou menstruací nebo těm, které rodily vaginálně. Má průměr 46 mm a délku 52 mm, obsah kalíšku je 30 ml. Je zakončen 20 mm dlouhou stopkou.

Co ovlivňuje výběr velikosti menstruačního kalíšku?

Při výběru správné velikosti menstruačního kalíšku Lunette, je potřeba zohlednit více kritérií:

  • Věk: S přibývajícím věkem poševní svalstvo ochabuje a je tedy potřeba větší velikost kalíšku. (Pozor, neplatí ovšem vždy. Ženy, které jsou drobné a nebo ty, které posilují svalstvo pánevního dna, můžou i ve vyšším věku i po porodu stále používat menší velikost kalíšku Lunette.)
  • Postava: Stává se, že ženy se silnější postavou mají větší velikost kalíšku a naopak ženy, které jsou drobné, můžou mít i po třech dětech stále malou variantu kalíšku Lunette.
  • Porod: Záleží na tom, kolik porodů má žena za sebou, před jakou dobou rodila a jestli se jednalo o porod klasický či o císařský řez. Při císařském řezu se poševní svaly neroztáhnou, a tedy bude velikostně vyhovovat stejný kalíšek, jako před porodem.
  • Pohyb a sport: Pokud se žena věnuje sportům, při kterých se posiluje svalstvo pánevního dna, bude potřebovat spíše menší velikost kalíšku. Jedná se například o jógu nebo jízdu na koni.
  • Tampony: Od velikosti používaných tamponů se dá odsledovat velikost kalíšku. Například ženy, které používají tampony super a super plus, budou mít ve většině případů kalíšek velký.
  • Pohlavní styk: Zajímavé je, že pohlavní styk může mít dva zcela opačné účinky: když se často milujete, pochva se rozšiřuje. Ale pozor, stejně tak může platit, čím častěji se milujete, tím se pochva zužuje. Proč a jak je to možné? Záleží totiž na tom, jak jste při sexu aktivní. Ženy, které při milování stahují svaly, vlastně zároveň posilují. Je to příjemná záležitost jak pro vás, tak i pro vašeho partnera – a navíc zdraví prospěšná! 🙂

 

Kdy a jak kalíšek Lunette používat?

Menstruační kalíšek stačí vyprázdnit 2x až 4x za den dle síly vaší menstruace. Můžete ho používat i v noci během spánku, jen ho vždy vypláchněte nejdéle po 12 h. Nebude trvat dlouho a budete přesně vědět, kdy kalíšek vyprázdnit. Zpočátku vám v tom mohou pomoci rysky na stěnách kalíšku (model 1 – 5 ml a 13,5 ml a model 2 – 7,5 ml a 15 ml).
Menstruační kalíšek můžete používat v kterékoli fázi vašeho menstruačního cyklu – i při tom nejsilnějším a naopak i nejslabším krvácení. Pokud se při první zkušenosti s kalíškem budete obávat, že jste kalíšek nezavedla správně a že proteče, použijte slipovou vložku.
Po použití toalety nemusíte kalíšek vyjmout, po velké straně je ale na místě zkontrolovat, zda se neposunul.
Kalíšek můžete používat i při zavedeném nitroděložním tělísku či vaginálním kroužku. Pokud máte jakékoli pochybnosti, nebojte se zeptat vašeho gynekologa.