Různé sklady menstruačního kalíšku

Na této stránce si postupně představíme různé sklady menstruačního kalíšku Lunette. Některé ženy si vystačí s klasickým skladem „C“, avšak někdy je potřeba vyzkoušet skladů více, než pro sebe naleznete ten „pravý“. Postup jednotlivých skladů je popsaný, ale někomu možná nejvíce pomůže hlavně instruktážní video, které je na konci článku.

1) Sklad „C“

V angličtině se můžete setkat také s názvem C-fold či heart fold.

Kalíšek uchopte oběma rukama, zmáčkněte jej a okraje složte směrem k sobě ještě na půl. Tento sklad připomíná písmeno C, po kterém dostal i svůj název. (Může vám také připomínat srdce, pokud se na něj díváte zepředu).

Tento sklad je nejběžnějším a nejvíce používaným. Ovšem nemusí vyhovovat všem ženám, proto si představíme ještě dalších 8 skladů.

<img decoding=
Sklad menstruačního kalíšku „písmeno C“

2) Punch down

Sklad známý také pod názvem shell – mušlička.

Uchopte kalíšek jednou rukou. Ukazováčkem druhé ruky promáčkněte stěnu kalíšku až dolů. Kalíšek vytvoří tvar připomínající mušličku a zmenší tak svou velikost.

Tento sklad je velmi oblíbený mezi mladými dívkami, které potřebují zredukovat velikost zaváděného kalíšku. Rovněž se tento sklad doporučuje používat u kulatějších tvarů kalíšků (Merula Cup).

Sklad menstruačního kalíšku „punch down“

3) Sklad „7“ neboli trojúhelník

Uchopte kalíšek oběma rukama a zmáčkněte obě stěny. Jednu stranu přehněte směrem dolů k té druhé – vytvoří se tak pomyslný trojúhelník. Záleží na vás, jestli kalíšek přehnete v polovině nebo až úplně u kraje. Podle skladu se zmenší jeho celková velikost.

Sklad menstruačního kalíšku „7“

4) Sklad „dvojitá 7“ – tulipán

Uchopte kalíšek oběma rukama a zmáčkněte obě strany. Oproti předchozí variantě zmáčkněte stěny  uprostřed – jednu část ohněte směrem dolů a dopředu a tu druhou (zrcadlově obráceně) směrem dozadu dolů. Tento sklad mi připomíná zavřené poupě tulipánu.

Sklad menstruačního kalíšku „tulipán“

5) Sklad „E“

Uchopte dvěma prsty polovinu horního okraje kalíšku. Palcem a ukazováčkem druhé ruky zatlačte do druhé volné poloviny kalíšku. Vytvoří se tak dva záhyby, které „zabalí“ již vzniklý lem. Ano, svým tvarem tento sklad připomíná písmeno „E“.

Sklad menstruačního kalíšku „písmeno E“

6) Sklad „S“

Uchopte kalíšek oběma rukama. Zmáčkněte stěny kalíšku najednou a zatlačte je proti sobě v opačném směru. Kalíšek se tak zkroutí do pomyslného hada či písmena S (záleží, v jakém směru kalíšek přehýbáte).

Sklad menstruačního kalíšku „písmeno S“

„Vyšší dívčí“ sklady menstruačního kalíšku Lunette

Tyto následující tři sklady považuji za „vyšší level“ ve skládání kalíšků. Pokud jste tak šikovné jako já, může se vám také stát, že při nácviku těchto skladů vám kalíšek doslova vystřelí z rukou. Stačí ale pár opakování a chytnete ten správný grif.

7) Sklad „diamant“ nebo „poloviční diamant“

Uchopte kalíšek do jedné ruky. Prstem druhé ruky promáčkněte horní lem tak, že se bude dotýkat dna kalíšku. Volné okraje, které tak vznikly, zmáčkněte k sobě – uprostřed vznikne pomyslná osmička či tvar, který některým může připomínat diamant. Pokud chcete „poloviční diamant“ přehněte kalíšek ještě napůl.

Sklad menstruačního kalíšku „diamant“
Sklad menstruačního kalíšku „poloviční diamant“

8) Sklad origami

Promáčkněte kalíšek prstem směrem dovnitř, avšak jen trochu – ne úplně dolů. V tomto složení přehněte ještě jednu volnou stěnu směrem k té druhé. Kalíšek se tak hezky zabalí jako děťátko do zavinovačky.

Sklad menstruačního kalíšku „origami“

9) Sklad labia

Jednou rukou zmáčkněte jednu polovinu horního okraje kalíšku, druhou rukou v opačném směru zmáčkněte dno kalíšku. Vytvoří se taková prohlubeň, do které zmáčknete horní složený okraj. Pomocí druhé ruky volné okraje „zabalíte“ kolem již vytvořeného lemu.

Sklad menstruačního kalíšku „labia“

Zde se můžete ještě podívat na video jednotlivých skladů, neboť názorné ukázky jsou více než tisíc slov.