Často kladené dotazy k menstruačnímu kalíšku Lunette

Je pro vás tato moderní varianta dámské hygieny úplnou novinkou, o které chcete zjistit více? Nebo se snažíte najít odpověď na konkrétní otázku? Pročtěte si následující často kladené dotazy k menstruačnímu kalíšku Lunette! 🙂

Mohou kalíšek používat i dívky, které ještě neměly pohlavní styk?

Panny kalíšek v zásadě používat mohou – v panenské bláně jsou otvory. Jimi vytéká menstruační krev a jimi lze také obvykle zavést tampon. Velikost těchto otvorů je ale velmi individuální a je možné, že kalíšek zavést nepůjde, nebo bude zavádění a vyndávání nepříjemné. Pokud dívka bez problémů používá tampony větší velikosti než je mini, pak pravděpodobně bude i menší kalíšek Lunette vyhovovat. Pokud dívka zjistí, že ji kalíšek nevyhovuje (zavádění je bolestivé či jí kalíšek tlačí) může si jej nechat na později, kalíšek se nijak nekazí.

Mohou ženy menstruační kalíšek Lunette používat i v noci?

Ano, stejně jako používají menstruační kalíšek v průběhu dne, použijí ho i v noci. Omyjte ho předtím, než půjdete spát s znovu pak ihned po probuzení. Kalíšek by v žádném případě neměl zůstávat bez vypláchnutí déle než 12 h.

Mohu menstruační kalíšek Lunette používat i při sportu?

Ano, menstruační kalíšek je ideální pro všechny druhy sportů. Své pozitivní zkušenosti nám psaly ženy od koní, potápěčky i atletky.

A co během silné menstruace, mohu použít menstruační kalíšek Lunette?

Kalíšek vám určitě může pomoci. Zkušenosti od žen se silnou menstruací jsou takové, že některé ho často vylévají, jiné ho používají společně s vložkou.
Do kalíšku se vejde cca 3× více menstruační krve, než dokáže absorbovat menstruační vložka nebo tampon.

Jde kalíšek snadno zavést?

Ano, protože kalíšek nejdřív omyjete ve vodě a poté zavádíte. Mokrý silikon snadno vklouzne dovnitř do pochvy, která je navíc v období menstruace hodně vlhká. Pokud chcete kalíšek zavést před menstruací nebo jej vyzkoušet mimo menstruaci, můžete použít pro větší zvlhčení lubrikační gel na vodní bázi. Doporučujeme jeho použití také mladým dívkám při prvních zkušenostech s kalíškem.

Mohou menstruační kalíšek používat i ženy, které trpí na kožní alergie?

Menstruační kalíšek mohou používat také ženy, které trpí na ekzémy nebo různé kožní alergie na tampony nebo latexový materiál. Silikonový materiál, který je absolutně neutrální, neovlivňuje přirozeně zdravé vaginální prostředí a nevysušuje sliznici.

Co když mi kalíšek protéká?

Bohužel stejně jako tampon nebo vložka ani kalíšek není vždy u každé ženy stoprocentní řešení. Je ale často těžké určit, kde je problém. Jakou velikost kalíšku jste zakoupila? Kolik je vám let? Jste již po porodu? Sportujete? Všechny tyhle věci mají na používání kalíšku vliv.


Pokud správnou velikost máte, kalíšek by protékat neměl. Pokud samozřejmě není plný. Jak často jej vyplachujete? Když jej vyplachujete, jak moc je plný? Pokud máte sedavé zaměstnání nebo málo sportuje, pak je svalstvo pánevního dna povolené a i když jste mladá, můžete potřebovat větší kalíšek Lunette. Jednoduchým řešením je použít slipovou vložku v kombinaci s kalíškem, který trochu protéká. Také ne vždy jde manipulace s kalíškem snadno hned první den menstruace. Mějte trpělivost a naučte se s kalíškem zacházet. Můžete rovněž vyzkoušet jinou variantu skladu kalíšku.

Když nemám možnost kalíšek vyvařit (například na cestách), mohu použít nějakou desinfekci?

Ano, desinfekci místo vyváření použít můžete. Pokud zvolíte desinfekční roztok z lékárny, doporučujeme omýt poté kalíšek pečlivě vodou. Desinfekce by na kalíšku neměla zůstat, její zbytky by mohly negativně působit na přirozenou flóru v pochvě.


Na vytření kalíšku během používání můžete použít také vlhčené intimní ubrousky. A pokud si nemáte kde umýt ruce před manipulací s kalíškem, můžete použít antibakteriální gel.

Jak to vyřešit s omytím kalíšku na veřejných toaletách, když není umyvadlo součástí kabinky?

Pokud nemáte velmi silnou menstruaci, zjistíte, že kalíšek stačí omýt, než ráno odejdete z domova a znovu když se obvykle vracíte. Pokud potřebujete provést manipulaci s kalíškem na veřejných toaletách, můžete si vzít do kabelky prázdnou malou pet láhev a na toaletě ji naplnit vodou a přímo v kabince pak touto vodou kalíšek omýt. V případě, že láhev zapomenete, stačí kalíšek vylít a znovu zavést, nic se nestane. Ale nemělo by se to stávat opakovaně za sebou, kalíšek z hygienických důvodů vždy minimálně jednou denně pečlivě omyjte vodou. Na vytření kalíšku můžete použít také vlhčené intimní ubrousky. A pokud si nemáte kde umýt ruce před manipulací s kalíškem, můžete použít antibakteriální gel.

Je menstruační kalíšek Lunette nezávadný, má nějaké certifikáty?

Menstruační kalíšek Lunette se vyrábí z lékařského silikonu. Má atesty FDA (The American Food and Drug Administration), certifikát TGA (Therapeutic Goods Administration) a rovněž certifikát Made in Finland.

Je nezávadná i barevná varianta menstruačního kalíšku Lunette?

Na dotaz odpověděla přímo firma Lunette: „Občas dostáváme dotaz ohledně zdravotní nezávadnosti našich barevných menstruačních kalíšků. Je to pochopitelné, že taková otázka uživatelky kalíšků napadne. Existuje totiž velká spousta výrobců kalíšků, kterým nejde o kvalitu, ale o zisk. Proto z důvodu nízké ceny používají barvy, které nejsou bezpečné. Firma Lunette používá barvy, které jsou schválené pro použití v potravinářství a jsou proto zcela bezpečné. Tyto barvy neobsahují těžké kovy (jako například olovo, chrom, kadmium, rtuť) či ftaláty. Při výrobním procesu se malé množství těchto barev smísí se silikonem. Díky tomu pak zůstávají uvnitř silikonu, a proto není možné, aby se barvy jakkoli následně uvolňovaly, jak se tomu může stát v případě levnějších kalíšků „no name“ výroby. Od mezinárodně uznávané německé laboratoře máme navíc certifikát, který potvrzuje to, že se barvy při používání nikterak neuvolňují. A od amerického úřadu FDA máme rovněž potvrzení, že barvy jsou zdravotně nezávadné.“

Nemůže se stát, že krev nateče zpět do dělohy?

Ne. Potvrdí vám to i vaše gynekoložka. Krev odchází úzkým místem mezi dělohou a pochvou – děložním čípkem – a rozhodně se nemůže stát, že by natekla zpět do dělohy. V noci se také část krve shromažďuje v pochvě (ráno si toho všimnete, když jdete na záchod) a tato krev se v pochvě nijak nekazí a nemůže vám ublížit.

Mohu používat menstruační kalíšek Lunette i při zavedeném nitroděložním tělísku?

Ano, možné to je. Je mnoho spokojených žen, které používají obojí najednou, ale občas se vyskytne případ, kdy je nitroděložní tělísko při společném používání vytlačeno. Může k tomu dojít kvůli anatomickému faktoru (nízký čípek nebo umisťování kalíšku příliš vysoko). V některých případech také mohlo dojít k samovolnému vypuzení tělíska, ke kterému dochází u jednoho ze dvaceti nitroděložních tělísek (nejčastěji v prvních třech měsících po aplikaci).

Používám antikoncepční vaginální kroužek (NuvaRing aj.), mohu zároveň používat kalíšek?

Ano, je to možné. Kalíšek se zavádí nízko do pochvy, vaginální kroužek naopak až k děložnímu čípku, takže se navzájem neovlivňují. Existuje řada žen, které tyto pomůcky dohromady používají. Nicméně je možnost, že některým ženám to vyhovovat nemusí, a to v případě vyhovuje-li ženě zavedení kalíšku okolo děložního čípku nebo má-li žena krátkou pochvu a děložní čípek nízko.