Použití menstruačního kalíšku Lunette

Jak používat menstruační kalíšek Lunette?

Použití menstruačního kalíšku Lunette se může zdát trochu ošemetné, brzy však zjistíte, že se jedná pouze o věc cviku a trochy trpělivosti. Hlavní je, abyste se z této nové zkušenosti nestresovala a zůstala co nejvíce v klidu, protože se nemá co zlého stát 🙂

Umyjte si ruce mýdlem! Menstruační kalíšek před prvním použitím vyvařte po dobu 20 minut v dostatečném množství vody – voda se nesmí vyvařit, jinak se kalíšek rozteče! Dbejte na hygienu svých rukou, když se dotýkáte svých intimních partií. Kalíšek můžete pro snadnější zavedení navlhčit vodou či lubrikačním gelem na vodní bázi, při menstruaci to ale většinou není třeba.

použití Lunette

Zavedení

Přeložte kalíšek a uchopte ho mezi palec a ukazováček. Způsoby přeložení vidíte na obrázcích vpravo a další najdete v článku Různé sklady pro menstruační kalíšek. Složený kalíšek zasuňte do pochvy. Nemusíte nijak tlačit, zasunutí proveďte v přirozeném směru. Teprve až bude kalíšek víceméně celý v pochvě, můžete ho pustit. Ústí kalíšku se rozevře, přitiskne se k poševní stěně a vznikne tak podtlak potřebný k tomu, aby krev neunikala mimo kalíšek.

Pokud si nejste jistá, zda jste kalíšek zavedla správně, obkružte dolní část prstem, abyste měla jistotu, že se kalíšek správně rozvinul.

Vyndání

Nejprve si umyjte ruce mýdlem. Měla byste bez problémů dosáhnout na spodní část kalíšku (dno nad držátkem). Při vyjmutí je třeba zrušit podtlak vzniklý při zavedení. Stiskněte spodní část kalíšku a tím docílíte toho, že se ústí kalíšku oddálí od poševní stěny. Můžete také kalíšek trochu nahnout do strany. Poté ho vytáhněte. Při vytahování si můžete pomoci stažením svalů pánevního dna. Nesnažte se vytáhnout kalíšek pouze za stopku. Obsah kalíšku vylijte do toalety.

Znovuzavedení

Po vyjmutí obsah kalíšku vylijte a poté kalíšek opláchněte nejprve studenou a poté teplou vodou (tím částečně zabráníte zabarvení kalíšku). Kalíšek můžete navíc umýt jemným mýdlem.

Pokud nemáte k dispozici čistou vodu, můžete očistit kalíšek třeba jen toaletním papírem, nic se nestane, jen by se to nemělo stávat pravidlem. Kalíšek je třeba z hygienických důvodů minimálně jednou denně vodou pečlivě omýt.

Jak se o kalíšek starat 

Po menstruaci kalíšek vysterilizujte varem po dobu 5 minut a uchovejte v saténovém sáčku. Neskladujte kalíšek v uzavřené či plastové nádobě. Pokud nemáte možnost kalíšek vyvařit, očistěte ho dezinfekčními ubrousky do té doby, než ho budete moci řádně sterilizovat varem.

Nezapomeňte:

  • Pokud je váš menstruační kalíšek Lunette poškozený, nepoužívejte ho.
  • Kalíšek neslouží jako antikoncepční metoda a není možné ho používat při pohlavním styku.
  • Ani kalíšek vás neochrání před sexuálně přenosnými chorobami.
  • Vždy si umyjte ruce mýdlem než budete s kalíškem manipulovat.
  • Nepoužívejte kalíšek déle než 8 h v kuse.
  • Kalíšek nepatří do rukou dětem.
  • Doporučujeme skladovat kalíšek mimo dosah zvířat, zvláště hlodavců.

 

Praktické rady k použití menstruačního kalíšku Lunette

Zavedení

Při počátečních pokusech se vám nemusí podařit menstruační kalíšek zavést správně. Ale nebojte se! Po chvíli se pro vás zavedení kalíšku stane naprostou rutinou. Vyzkoušejte si kalíšek ještě před menstruací a při vašich dnech si už budete naprosto jistá jak na to.


Pokud vám stále připadá, že zavádění není příjemné, vyzkoušejte další metody k zavedení kalíšku. Třeba ta nejběžnější není pro vás ta pravá. Pokud jste ještě neměla pohlavní styk, doporučujeme zakoupit menší kalíšek Lunette (model 1). Při zavedení může dojít k porušení panenské blány. Neobávejte se toho, stát se to může nejen při prvním zavedení kalíšku, ale třeba i při sportování.


V pochvě se kalíšek rozvine a přilne k poševní stěně. Kalíšek je umístěn níže než tampon, pod čípkem. Pokud je správně zaveden, neměla by vám vadit ani stopka kalíšku. Pokud máte pocit, že ji cítíte a je vám to nepříjemné, jednoduše ji ostrými nůžkami zkraťte.

Vyjmutí

Pokud máte problémy s vyjmutím kalíšku, tak se v prvé řadě uvolněte! Měla byste bez problémů dosáhnout na spodní část kalíšku (dno nad držátkem). Pokud ne, nic se neděje, kalíšek můžete posunout níže pomocí svalů pánevního dna. Nebojte se, kalíšek se ve vás rozhodně neztratí 🙂 Vyjmutí kalíšku je nejjednodušší v podřepu.


Pokud máte i po vyzkoušení veškerých rad stále problémy s vyjmutím kalíšku, zkuste následující: zasuňte ukazováček rovnoběžně s kalíškem dokud nenarazíte na jeho horní okraj. Palec umístěte na dno kalíšku. Oběma prsty kalíšek jemně zmáčkněte a palcem pevně držte. Můžete i zaslechnout zvuk, jak se kalíšek odlepí od poševní stěny. Poté kalíšek vytáhněte ven. Zpočátku vám bude připadat, že na kalíšek musíte působit silou, ale praxí se ukáže, že je to spíše otázkou správné techniky.


Kalíšek vám nemůže vypadnout, ale jeho vyndání není těžké. Po čase se pro vás zavedení a vyjmutí kalíšku stane otázkou chvilky. Kalíšky Lunette nemají oproti jiným kalíškům zesílené dno, proto je jednoduší je uchopit a podtlak zrušit.

Pokud máte jakékoli otázky, neváhejte nás kontaktovat. Nebo se jednoduše podívejte na často kladené dotazy k menstruačnímu kalíšku Lunette.